10 korzyści płynących z wykorzystania transportu kolejowego w logistyce

Opublikowano:
Autor:

10 korzyści płynących z wykorzystania transportu kolejowego w logistyce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Transport kolejowy odgrywa kluczową rolę w dzisiejszej logistyce, zapewniając skuteczne i efektywne przemieszczanie towarów na dużą skalę. Postawienie na transport kolejowy niesie ze sobą szereg korzyści, które warto poznać i uwzględnić w planowaniu działań logistycznych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zalety dla Twojego biznesu może mieć postawienie na logistykę z wykorzystaniem transportu kolejowego.

Szybkość i niezawodność

Transport kolejowy charakteryzuje się stosunkowo wysoką prędkością przemieszczania towarów, co pozwala na szybkie dostarczanie produktów do miejsca docelowego. W przypadku transportu kolejowego z Chin do Polski towar może dotrzeć nawet już po 18 dniach. Dla porównania transport morski i drogowy oznaczają czas oczekiwania wynoszący co najmniej 35 dni. Na dodatek kolej w wersji cargo jest obarczona dość niskim ryzykiem opóźnień i awarii, co ułatwia dotrzymanie terminów.

Skalowalność operacji

Pociąg kontenerowy do Polski umożliwia przewóz dużych ilości towarów w jednym transporcie, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla firm zajmujących się handlem hurtowym lub produkcją na dużą skalę. Dzięki kolei możliwe jest efektywne zarządzanie dużymi ładunkami. Wiele jednostek może bez problemu przewieźć nawet 2500-3000 ton towaru brutto. Jednocześnie problemem nie jest obsługa mniejszych zamówień w formie ładunków drobnicowych.

Stabilność kosztów

W porównaniu z innymi metodami transportu międzynarodowy transport kolejowy często oferuje stabilne ceny. To pozwala firmom planować swoje budżety logistyczne długofalowo. W dużej mierze związane jest to z tym, że transport drogą kolejową jest stosunkowo niezależny od wahań cen paliw, co daje mu sporą przewagę nad lotnictwem cargo i transportem drogowym.

Ochrona środowiska

Kolej jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, gdyż emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych niż transport drogowy czy lotniczy. Wykorzystanie transportu kolejowego towarów w kontenerach przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu działalności logistycznej na środowisko naturalne. Dostarczanie towarów koleją w kontekście ekologii jest też pozytywnie odbierane przez instytucje i regiony decydujące o przyszłości transportu na świecie.

Elastyczność tras

Sieć tras kolejowych obejmuje duże obszary, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. To oznacza, że transport kolejowy towarów do Polski może być stosowany zarówno w przypadku długich tras, jak i do obsługi lokalnych potrzeb. Na dodatek w przypadku tymczasowych utrudnień często możliwe jest dostarczenie ładunków kolejowych z wykorzystaniem alternatywnych tras.

Bezpieczeństwo przewozu

Transport kolejowy oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa przewozu towarów. Pociągi kontenerowe są starannie monitorowane i zabezpieczane, co zmniejsza ryzyko kradzieży, uszkodzeń towarów oraz opóźnień w dostawach. W świecie kolei bardzo rzadko zdarzają się katastrofy komunikacyjne, dzięki czemu istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo utraty towaru. Nadal jednak warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia transportowego.

Integracja z innymi metodami transportu

Transport kolejowy jest często wykorzystywany jako część zintegrowanych łańcuchów dostaw, co umożliwia kompleksowe zarządzanie towarami na różnych etapach procesu logistycznego. Możliwość przeładunku kontenerów z pociągów kolejowych na inne środki transportu zwiększa elastyczność i efektywność przewozu. To z kolei ułatwia planowanie działań logistycznych i pozwala na szybsze dostawy.

Rozwój infrastruktury

Inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej, zarówno w Polsce, jak i na szlakach międzynarodowych, sprawiają, że transport kolejowy staje się coraz bardziej konkurencyjny i efektywny. To otwiera nowe możliwości dla firm, które chcą wykorzystać tę formę transportu. Wiele wskazuje również, że w najbliższych latach kolej na świecie będzie jeszcze bardziej rozwinięta, co dodatkowo ułatwi eksport kolejowy ładunków cargo.

Ograniczenie korków na drogach

Korzystanie z transportu kolejowego przyczynia się do zmniejszenia natężenia ruchu na drogach. To z kolei może przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla innych użytkowników dróg. Mniej korków na popularnych trasach może sprawić, że poprawie ulegnie też czas dostawy ciężarówkami w przypadku towarów, których nie może obsłużyć import kolejowy.

Zwiększenie konkurencyjności

Dzięki szybkości, niezawodności i atrakcyjnym cenom wykorzystanie transportu kolejowego z Chin i innych krajów może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku. Optymalne wykorzystanie transportu kolejowego może stanowić strategiczną przewagę w zakresie dostaw i obsługi klienta. Dotyczy to zwłaszcza branż, w których wiele firm nadal korzysta z innych form transportu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy