Usprawnienie kontroli procesu produkcyjnego — jak tego dokonać?

Opublikowano:
Autor:

Usprawnienie kontroli procesu produkcyjnego — jak tego dokonać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Sprawny, bezproblemowy przebieg procesu produkcyjnego w firmie jest kluczem do jej pozytywnego rozwoju i poprawnego funkcjonowania. Opóźnienia, braki produkcyjne czy nieprzewidziane przestoje wiążą się zwykle ze spadkiem satysfakcji klienta, a ponadto mają negatywny wpływ na terminowość. Sprawdź, jak można temu zaradzić!

Monitorowanie procesu produkcji w obecnych czasach jest niesłychanie ważnym zagadnieniem. Można do tego wykorzystać specjalne metody monitorowania produkcji. W ten sposób dane nie będą docierały z opóźnieniem, a reakcja zawsze będzie na czas. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz otrzymywać ważne informacje o firmie i procesie produkcyjnym praktycznie natychmiast!

Liczy się czas oraz jakość zbierania danych z hali produkcyjnej

Analiza danych produkcyjnych może czasem trwać nawet do pięciu dni. W każdej firmie zajmującej się produkcją to bardzo długo. Na szczęście współczesne czasy oraz nieustanny rozwój sprawiły, że pojawiły się nowe metody monitorowania, choć i one w części firm wydają się nie być wystarczające. 

Jeszcze do niedawna monitorowanie procesu produkcyjnego odbywało się na kartach. Pracownicy zbierali informacje, a następnie przetwarzali je w dość archaiczny sposób. Obecnie wiele czynności mogą wykonać maszyny, a komputery służą do analizowania i wyciągania ostatecznych wniosków. W ten sposób całość trwa znacznie krócej i w większości pozbawiona jest błędów.

Jak złe monitorowanie wpływa na procesy produkcyjne?

Napływ informacji do osób decyzyjnych opóźniony o kilka dni czy zbyt niska jakość owych informacji to tylko niektóre z negatywnych skutków braku jakościowego monitorowania procesu produkcji. Całość bezpośrednio przekłada się na niską wydajność samego procesu produkcji, a ponadto na awarie, usuwanie ich ze zbytnim opóźnieniem czy błędy w wykonanych ilościach. Sprostanie wymaganiom w takiej sytuacji okazuje się zbyt trudne, a często nawet niemożliwe. Istotne jest bieżące monitorowanie oraz jak najszybsze reagowanie na pojawiające się problemy. 

Jaki system do monitorowania wybrać?

Wiemy już, czego się spodziewać po monitorowaniu procesów produkcyjnych i rozwiązaniach MES. Czas zastanowić się jakich czynników szukać w danym systemie. Przede wszystkim z poszukiwaniami systemu poczekajmy do czasu, aż opracujemy strategię zarządzania produkcją i jasno określone cele firmy. Zawiłości, subtelności i techniczne różnice pomiędzy odrębnymi narzędziami i rozwiązaniami wpadną w pułapkę, uniemożliwiając nam ustalenie, co jest najważniejsze.

Ponadto skalowalność. Wybierzmy system, na którym może działać nasza koncepcja zarządzania wykonaniem. Innymi słowy, wybierzmy system, w którym płacimy tylko za podzespoły, z których aktualnie korzystamy. 

Po trzecie, zdolność adaptacji. Zmiany i rozwój są typowe i oczekiwane. Wybierzmy system, który umożliwi nam dostosowanie się do zmieniających się okoliczności wewnętrznych i zewnętrznych w możliwie najbardziej niezależny sposób.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE