reklama
reklama

Ku pamięci kutnowskich Żydów. Pod dawnym gettem zapłonęły znicze [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ku pamięci kutnowskich Żydów. Pod dawnym gettem zapłonęły znicze [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
42
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Dokładnie 81 lat temu w getcie warszawski wybuchło powstanie, które było pierwszą dużą akcją zbrojną polskich organizacji podziemnych wymierzoną przeciwko hitlerowskim Niemcom. 19 kwietnia to także Dzień Pamięci o Kutnowskich Żydach. Z tej okazji pod dawnym gettem przy ul. Mickiewicza zorganizowano dziś uroczystość, podczas której przypomniano tragiczne losy społeczności żydowskiej zdziesiątkowanej przez nazistów.
reklama

Kutnowskie getto znajdowało się na terenie dawnej cukrowni „Konstancja” przy ulicy Adama Mickiewicza. Właśnie tam odbyły się dzisiejsze obchody zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Otworzyły je prezes i wiceprezes TPZK - Julianna Barbara Herman i Grażyna Baranowska.

Jak przypomniały, getto w Kutnie było jednym z pierwszych gett żydowskich utworzonych przez władze niemieckie. Akcja przesiedlenia tam ludności żydowskiej została przeprowadzona 15 czerwca 1940 roku i objęła ok. 8 tysięcy osób. Żydów umieszczono w pięciu budynkach mieszkalnych. Przesiedleni żyli w fatalnych warunkach sanitarnych - na tak dużą liczbę osób przypadały tylko trzy ubikacje i jedno ujęcie wody.

Likwidację getta rozpoczęto 19 marca 1942 roku od eksterminacji starszyzny żydowskiej, kończąc na funkcjonariuszach policji żydowskiej. Następnie przetransportowano ludzi ciężarówkami na stację kolejową w Kole, skąd pociągami przewieziono ich do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Tam śmierć poniosło 6 tysięcy żydowskich mieszkańców Kutna. W tym samym roku Niemcy wysadzili w powietrze osiemnastowieczną synagogę. 

Podczas uroczystości głos zabrał również Michał Adamski, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Kutno.

- Szanowni Państwo, kolejny raz przychodzi nam wspominać dramat kilku tysięcy mieszkańców Kutna i okolicznych miejscowości, którzy w nieludzkich warunkach przez dwa lata żyli tutaj, w kutnowskiej Konstancji. Tragedii dopełnił bestialski mord popełniony przez hitlerowskich okupantów w mobilnych komorach gazowych. Jako ojciec wspominam zwłaszcza los tysiąca kutnowskich dzieci i młodzieży - powiedział naczelnik. 

W imieniu władz samorządowych miasta Kutna podziękował wszystkim przybyłym za obecność, która jest świadectwem szacunku i pamięci. Wyraził też nadzieję na to, że już wkrótce dawne getto stanie się pomnikiem pamięci. Przy okazji podziękował społecznikom – strażnikom pamięci narodowej, którzy od lat dbają o godne uczczenie dziedzictwa żydowskiego ziemi kutnowskiej.

- Mam tu na myśli zwłaszcza Grażynę Baranowską, Bożenę Gajewską, Andrzeja Olewnika, a także organizację pozarządową – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej - dodał Michał Adamski. 

W obchodach udział wzięli także mieszkańcy, uczniowie kutnowskich szkół i oficjele w osobach: posłanki Pauliny Matysiak, wiceprezydenta Jacka Boczkai, przewodniczącego rady miasta - Roberta Feliniaka, czy dyrektor kutnowskiej biblioteki - Magdaleny Konczarek. W klapy ubrań uczestnicy uroczystości wpięte mieli żółte żonkile, będące symbolem zbiorowej pamięci.

Obchody zakończyły się zapaleniem symbolicznych zniczy pod dawnym gettem.  

Warto przypomnieć, że powstanie w getcie warszawskim rozpoczeło się 19 kwietnia i trwało do 16 maja 1943. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama