reklama
reklama

[FOTO] Zapatrzeni w Balladynę, czyli Narodowe Czytanie w bibliotece

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja W ramach Narodowego Czytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie odbyło się pierwsze, po dłuższej przerwie, spotkanie. Miłośnicy głośnego czytania mogli zaprezentować własne interpretacje „Balladyny” Juliusza Słowackiego , która w tym roku znalazła się na liście lektur polecanych przez kancelarię RP. Na wstępie Dyrektor MiPBP w Kutnie Magdalena Konczarek przypomniała historię inicjatywy Narodowego Czytania w Polsce.
reklama

Wielbiciele polskiej literatury rozpoczęli wspólne czytanie od „Pana Tadeusza” A.Mickiewicza w 2012 roku , kiedy to ówczesny Prezydent Bronisław Komorowski zorganizował je z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Podczas tego najazdu miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” ostatni zajazd na Litwie. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli by literatura narodowa, była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego ale zyskała również miejsce w szeroko rozumianym życiu społecznym.

W 2013 w akcji uczestniczyli już mieszkańcy ponad 700 polskich miejscowości, a Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć. Miasto Kutno, dzięki bibliotece, włączyło się do akcji w 2014 czytaniem wraz z Edytą Jungowską „Trylogii” H.Sienkiewicza. W ramach tej edycji odbyła się również Gra miejska z udziałem młodzieży „Śladami Sienkiewicza”, podczas której uczestnicy poznali historię odwiedzin pisarza w Kutnie. W 2015 roku czytana była „Lalka” B.Prusa,

w 2016 „Quo vadis” H.Sienkiewicza,w 2017 „Wesele” S.Wyspiańskiego,w 2018 „Przedwiośnie” S.Żeromskiego, a w 2019 nowele i opowiadania B.Prusa, S. Żeromskiego, M.Konopnickiej, E.Orzeszkowej, S.Reymonta, B.Schulza i H. Rzewuskiego.

Tegorocznym wyzwaniem dla czytających była ponadczasowa opowieść o najmroczniejszej stronie ludzkiej natury, z którą na koniec zwycięża dobro i sprawiedliwość, czyli „Balladyna”. Słuchający i czytający doszli do wspólnego wniosku, że dramat,którego motywem przewodnim jest bezwzględne dążenie do władzy porusza wciąż aktualne kwestie. Na spotkania koniec uczestnicy mogli uzyskać okolicznościową pieczątkę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama