Budowa z użyciem dwuteowników HEB. Podpowiadamy, do jakich konstrukcji ich użyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budowa z użyciem dwuteowników HEB. Podpowiadamy, do jakich konstrukcji ich użyć - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Dwuteowniki HEB to bardzo mocne konstrukcyjnie materiały o profilu „H”, które są ukształtowane plastycznie. Pierwotnie powstają z tworzyw stalowych o odpowiednim składzie chemicznym. Mogą być produkowane na gorąco lub na zimno, w zależności od przeznaczenia. Każda z powyższych technologii ma nieco inne zastosowanie. Najistotniejszy jest to, że wyroby te mogą przenosić duże siły statyczne oraz dynamiczne. W tym artykule podpowiadamy, jak najlepiej użyć HEB-ów w projektach budowlanych!

Czym są dwuteowniki HEB?

Są to kształtowniki stalowe o przekroju poprzecznym w kształcie podwójnej litery T. Nazwa HEB pochodzi od europejskich norm DIN 1025-2, które określają wymiary i właściwości tych produktów. Standardowe wymiary określone są przez szerokość (od 100 mm do 300 mm), wysokość (od 100 mm do 300 mm), grubość ścianki (od 4,7 mm do 17,5 mm), masę całkowitą (od 10,3 kg/m do 124,4 kg/m) oraz rodzaj materiału (stal konstrukcyjna 235JR, S355J2 oraz rzadziej inne gatunki). Przykładem może być dwuteownik HEB 120. Cena tych wyrobów zależy od gatunku stali oraz sposobu przeróbki plastycznej.

Z uwagi na nomenklaturę branżową można stwierdzić, że wyroby te składają się ze stopki głównej, zwanej środnikiem oraz dwóch podstaw, czyli tzw. pólek. Kształtowniki HEB powszechnie wykonywane są w technologii walcowania na gorąco lub na zimno, poprzez przeciąganie kęsów staliwnych na specjalnych walcarkach. Dzięki tak przeprowadzonej obróbce plastycznej i odpowiedniej dyslokacji faz materiałowych powstają wyroby stalowe o znacznie umocnionej strukturze.

 

Zastosowanie dwuteowników stalowych typu HEB

Dwuteowniki HEB mają szerokie pole zastosowania w budownictwie, budowie mostów oraz konstrukcjach maszyn. Posiadają szereg zalet, takich jak wysoka wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie zarówno w statycznych, jak i dynamicznych warunkach pracy. Cechuje je też duża sztywność, odporność na obciążenia oraz łatwa obróbka.

Dostępne są szeroko w różnych wariantach, a jednym z najpopularniejszych są dwuteowniki HEB 200. Mają one szerokie zastosowanie w takich dziedzinach przemysłu, jak:

  • elementy mające za zadanie podpieranie mostów oraz wiaduktów (np. jako dźwigary),
  • budowa hal produkcyjnych i magazynowych, funkcja belki stropowej w budynkach mieszkalnych,
  • konstrukcje nośne, wsporcze w tym elementy infrastruktury drogowej.
Przykładowe zastosowanie dwuteowników HEB w zależności od konkretnych wymiarów można znaleźć na tej stronie internetowej: produktów https://moris.eu/pl/product/SIPHRHEB25/dwuteowniki-heb.

 

Jak wygląda dostawa dwuteowników HEB?

Pamiętaj, że ich cena może znacznie różnić się nie tylko w zakresie zastosowanej technologii wykonania, wymiarów oraz – co za tym idzie – masy całkowitej, ale również warunków dostawy. Dla każdego klienta ważne jest, aby wspomniana dostawa odbywała się ona na czas i jak najbardziej ekonomicznie, najlepiej pod same drzwi.

Warto tutaj skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań oraz dostawców, którzy posiadają innowacyjne rozwiązania informatyczne w postaci platform e-Commerce. Dzięki temu można zamówić konkretne produkty praktycznie bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć myszą komputerową.

Warto też pomyśleć o długotrwałej współpracy z konkretnym dostawcą na zasadzie B2C, ponieważ można otrzymać korzystne rabaty cenowe oraz darmowy transport na terenie całego kraju. Jest to szczególnie istotne przy długotrwałych projektach inwestycyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE