Kryptowaluty - podstawowe informacje

Opublikowano:
Autor:

Kryptowaluty - podstawowe informacje - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Potocznie kryptowaluty są już dość znanym i można nawet powiedzieć, że coraz częściej używanym wyrażeniem. Jednak co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem? Szukając odpowiedzi na Wikipedii otrzymamy informacje, że jest to rozproszony system księgowy opierający się na kryptografii, który przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Jest on związany z poszczególnymi węzłami w ten sposób aby dawać kontrolę nad węzłem wyłączenie osobie posiadającej klucz prywatny i zapobiegać podwójnemu wydaniu tej samej jednostki. Dalej można przeczytać, że kryptowaluta to szczególny przypadek waluty wirtualnej. Sama definicja może wydawać się zagmatwana i dość trudna do zrozumienia zwłaszcza dla osób pierwszy raz stykających się z kryptowalutami.

Kryptowaluty i technologia blockchain

Do zrozumienia istoty kryptowalut niezbędne jest pojęcie technologii Blockchain w której funkcjonują. W dużym uproszczeniu jest to zdecentralizowana i rozproszona w całym internecie baza danych. Dzięki temu jest ona w tej chwili najbezpieczniejszą opcją przechowywania danych. Z powodu rozproszenia nie ma możliwości usuwania i zmiany zapisanych na niej danych ponieważ każda zmiana musi być zatwierdzona przez odpowiednią liczbę węzłów sieci które nie mają centralnego punktu i są wybierane przypadkowo. Dopiero takie potwierdzenie powoduje zmiany w całej bazie danych blockchainu. Druga ważna kwestia to fakt, że blockchainu nie można wyłączyć podobnie jak całego internetu na świecie. Nie ma więc możliwości awarii serwera i utraty danych. Wracając do kryptowalut ich działanie opera się właśnie na działaniu w sieci Blockchain. Można powiedzieć, że to system księgowy działający w technologii Blockchain. Dobrym przykładem może tu być zasada działania bitcoina dokładniej opisana tutaj.

Przechowywanie kryptowalut

Drugą ważną kwestią jest samo przechowywanie kryptowalut. Ponieważ są one cyfrowe nie ma żadnego fizycznego potwierdzenia ich posiadania. W tym miejscu pojawiają się portfele kryptowalutowe. Sam portfel składa się z odpowiednio przez daną kryptowalutę określonego ciągu znaków i przypisanym do niego kluczu prywatnym. Adres można porównać do konta bankowego, a klucz prywatny do hasła. Aby dokonać jakiejkolwiek transakcji trzeba znać swój adres portfela oraz adres portfela odbiorcy, a samą transakcje zatwierdzić kluczem prywatnym. Same adresy są jawne i wszelkie transakcje są ogólnie dostępne. Oznacza to, że każdy znający adres portfela może sprawdzić wszystkie transakcje jakie były z niego wykonywane i jakie na niego przychodziły a także kwoty tych transakcji. Każdy może wygenerować dowolną ilość własnych portfeli kryptowalutowych i są one można powiedzieć anonimowe. Dokładniej mówiąc aby założyć portfel nie potrzeba podawać żadnych danych, jednak podając komukolwiek adres portfela w celu przyjęcia płatności dana osoba wie już do kogo ten portfel należy.

Anonimowość Transakcji

Tak więc w praktyce kryptowaluty nie są w pełni anonimowe a wręcz bardzo transparentne gdyż przed dokonaniem wpłaty na dany adres można prześwietlić całą historie i zweryfikować czy aby przypadkiem nie jest to adres na przykład scamu. Dodatkowo istnieją strony gdzie dodawane są adresy scamów, tak więc przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji warto nawet sprawdzić, czy danego adresu nie ma na podejrzanej liście. To w jaki sposób wydobywane są kryptowaluty i w jaki sposób konkretniej zatwierdzane transakcje zależy już bezpośrednio od danej kryptowaluty. Opisane wyżej informacje powinny jednak ułatwić zrozumienie całej technologii, i zrozumienia pojęć portfel kryptowalut, sieć Blockchain, klucz prywatny portfela co jest absolutnym minimum potrzebnym do wejścia w świat kryptowalut.

Więcej na: kryptowaluty.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE