Podatek od środków transportu - ważna rzecz

Opublikowano:
Autor:

Podatek od środków transportu - ważna rzecz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Prowadzenie działalności gospodarczej na różnych poziomach, jest obarczone koniecznością odprowadzania odpowiednich opłat i podatków. Od tego nie można uciec. Trzeba to oczywiście robić w konkretnych terminach, gdyż brak punktualności może się wiązać z poważnymi problemami a także karami o charakterze finansowym. Podstawą każdej działalności jest to, by przede wszystkim skupić się na niej, mając pewność, że wszelkie daniny zostały opłacone na czas. W ten sposób będziemy mogli zająć się tym, co wychodzi nam najlepiej, czyli naszą pracą.

1. Większy samochód, większy podatek

2. Szczegóły mają wielkie znaczenie

Większy samochód, większy podatek

Jeśli posiadamy samochód o masie przekraczającej trzy i pół tony, jesteśmy zobowiązani odprowadzić specjalny podatek od środków transportu. Obowiązek taki ciąży także na posiadaczach i posiadaczkach ciągników siodłowych i balastowych, naczep, przyczep oraz autobusów. Dokładne omówienia zasad opłacania tej daniny znajdziemy, m.in. tu: https://przyjazne-deklaracje.pl/przewodnik-po-podatku-od-srodkow-transportu/. Warto zapamiętać ten adres, bo dzięki niemu konkretną wiedzę będziemy mieli zawsze pod ręką. Solidna informacja podatkowa pozwoli nam na uniknięcie niepotrzebnych problemów w przyszłości. Podatek od wyżej wymienionych środków transportu odprowadzamy rokrocznie w dwóch ratach. W tym celu należy też złożyć specjalną deklarację podatkową oznaczoną skrótem DT1. Termin składania jej upływa 15 lutego. Niezłożenie jej w określonym ustawowo terminie grozi sankcjami finansowymi do wysokości 2600PLN. Organy porządkowe nakładające taką karę samodzielnie oceniają wysokość sankcji w każdym przypadku. O samych karach możemy poczytać pod adresem: https://przyjazne-deklaracje.pl/kary-za-brak-deklaracji-dt-1/. Taka lektura na pewno nam nie zaszkodzi. Na stronie znajdziemy także kalkulator, który umożliwi nam szybkie obliczenie podatku wynikającego z deklaracji DT1, dzięki czemu będziemy wiedzieli, ile musimy go zapłacić.

Szczegóły mają wielkie znaczenie

Musimy pamiętać, że należność, na którą jest wystawiana deklaracja podatkowa, jest naliczana na podstawie bardzo konkretnych wytycznych. O jej ostatecznej wysokości decyduje dopuszczalna masa całkowita pojazdu, określana w skrócie DMC. Składa się na nią wyposażenie samochodu, w tym także oleje, smary oraz ciecze w wartościach nominalnych, a także ładowność pojazdu. Dopuszczalna masa całkowita naszej ciężarówki, czy też np. autobusu jest zapisana w dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu. W przypadku ciągnika siodłowego będzie to więc ciężar naczepy, ciągnika i przyczepy. Do składania deklaracji tego typu są zobowiązane zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne. Co ciekawe w samej wysokości obowiązującego podatku mogą występować bardzo duże różnice sięgające nawet trzystu procent. Stawki tego podatku są bowiem ustalane przez poszczególne rady gminy. Niektóre z nich ustalają je na poziomach preferencyjnych, które mogą sprzyjać przedsiębiorcom i być formą inwestycji. Oczywiście trzeba się też w takim przypadku liczyć z nieco większym zanieczyszczeniem środowiska, choć sam fakt rejestracji danego pojazdu w gminie, nie musi oznaczać, że będzie on tam jeździł. Jedno jest pewne - można w ten sposób zaoszczędzić od kilku do kilkuset tysięcy złotych, w zależności od tego, jak duży jest nasz biznes. Pieniądze pozyskane w ten sposób możemy zainwestować w dalszy rozwój naszej firmy, gminy zaś zyskują na wpływach z podatków, które mogą przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE