Zastosowanie oraz cena podnośników rehabilitacyjnych

Opublikowano:
Autor:

Zastosowanie oraz cena podnośników rehabilitacyjnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Życie zarówno osoby niepełnosprawnej, jak i jej opiekuna bez odpowiedniego sprzętu może być prawdziwym wyzwaniem. W takiej sytuacji wszystkie czynności związane z codziennym funkcjonowaniem wymagają użycia dużej ilości siły fizycznej. Można temu zaradzić montując w mieszkaniu profesjonalne i nowoczesne podnośniki rehabilitacyjne. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń? W jaki sposób można z nich korzystać? Jak kształtuje się ich cena? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule!

Podnośniki dla niepełnosprawnych – dlaczego warto zainwestować?

Współcześnie producenci zaoferować mogą dużą ilość nowoczesnych podnośników dla osób niepełnosprawnych, które różnią się zastosowaniem, poziomem funkcjonalności, a tym samym zaletami związanymi z użytkowaniem. Niemniej jednak znakomita większość podnośników rehabilitacyjnych posiada takie zalety jak:

- łatwość obsługi (w wielu przypadkach bez użycia siły fizycznej)

- bezpieczeństwo użytkowania,

- brak konieczności dostosowywania/remontu mieszkania,

- możliwość użycia jednego urządzenia w wielu pomieszczeniach,

- możliwość swobodnego transportu do każdego zakątka mieszkania.

Podnośniki rehabilitacyjne — bez użycia siły

Przede wszystkim naczelnym celem wszystkich podnośników przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych jest ograniczenie konieczności użycia siły, zarówno ze strony osoby niepełnosprawnej, jak i jej opiekuna. Oznacza to, że prawidłowo użytkowany sprzęt może być z powodzeniem wykorzystywany niezależnie od stopnia niepełnosprawności oraz niezależnie od sił opiekuna. Tak więc urządzenie może być z powodzeniem obsługiwane również przez osoby w podeszłym wieku!

Należy jednak pamiętać, że część spośród dostępnych podnośników dla niepełnosprawnych mogą wymagać od opiekuna użycia niewielkiej siły fizycznej. Mowa o tzw. podnośnikach rehabilitacyjnych hydraulicznych, znanych również jako podnośniki manualne. W przeciwieństwie do elektrycznych odpowiedników nie wymagają one podpięcia do źródła zasilania (dzięki czemu mogą być zabrane w podróż), aczkolwiek wiąże się to z koniecznością użycia siły fizycznej w celu przetransportowania osoby niepełnosprawnej. Jakie są inne zalety, którymi odznaczają się podnośniki dla niepełnosprawnych?

Bezpieczeństwo użytkowania

Kolejną kluczową cechą, którą charakteryzują się nowoczesne podnośniki dla osób niepełnosprawnych, jest bezpieczeństwo użytkowania. Nabywając sprzęt do transportu osoby niepełnosprawnej można mieć pewność, że spełniają on wszystkie rygorystyczne wymagania, które są niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej obsługi osoby z niepełnosprawnością. Oznacza to, że zarówno opiekun, jak i osoba, na którą sprawowana jest opieka, nie musi obawiać się o swoje bezpieczeństwo w czasie korzystania ze sprzętu.

Brak konieczności dostosowania mieszkania

Oczywiście brak konieczności użycia siły fizycznej oraz wysoki poziom gwarantowanego bezpieczeństwa to nie jedyne zalety profesjonalnych podnośników. Kolejną rzeczą, którą warto podkreśli, jest brak konieczności dostosowywania mieszkania do nabytego sprzętu. W praktyce oznacza to, że nie ma potrzeby ponoszenia kosztów związanych z remontem domu. Nie będą również wprowadzone żadne modyfikacje architektoniczne. Tak więc profesjonalne podnośnik może być zamontowany w każdej domowej przestrzeni.

Co więcej, nabywając profesjonalny podnośnik rehabilitacyjny, nie ma również konieczności martwienia się takimi kwestiami, jak usunięcie progów, czy też poszerzenie drzwi. Nie jest również problemem to, że łazienka, w której ma być zamontowane urządzenie posiada mały metraż. Reasumując praktyczny podnośnik może być zamontowany w każdym mieszkaniu niezależnie od metrażu i bez konieczności dostosowywania przestrzeni do sprzętu. Ponadto wciąż nie są to wszystkie walory tych jakże praktycznych urządzeń. Co jeszcze?

Transport do każdego pomieszczenia

Mówię o zaletach podnośników dla niepełnosprawnych, nie można nie wspomnieć o możliwości ich przenoszenia. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich modeli, aczkolwiek duża część podnośników może być swobodnie przenoszona pomiędzy pomieszczeniami i montowana do założonych w tych pomieszczeniach podstaw. W praktyce oznacza to, że jeden podnośnik może posłużyć zarówno w sypialni, pokoju dziennym, jak i w łazience. Ponadto sama podstawa urządzenia może być zamontowana zarówno na podłodze, suficie, jak i ścianie.

Oznacza to możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału podnośnika. Sprawdzi się on doskonale podczas:

- kąpieli,

- wykonywania ćwiczeń,

- załatwiania potrzeb fizjologicznych,

- wstawania i kładzenia się do łóżka.

Ponadto sprzęt może mieć kontakt z wodą, a w razie konieczności zawsze można nabyć akcesoria indywidualnie dopasowane do potrzeb niepełnosprawnego. Mowa m.in. o kamizelkach, czy też wymiennych wieszakach. Z kolei podnośniki transportowe pozwalają również na swobodne transport osoby niepełnosprawnej pomiędzy pomieszczeniami w domu. Dzięki temu żadna z domowych przestrzeni nie stanie się niedostępna dla osoby niepełnosprawnej, o ile mieszkanie posiada standardowej wielkości drzwi wejściowe.

Cena podnośników rehabilitacyjnych

Niestety wyjątkowa funkcjonalność i użyteczność podnośników .rehabilitacyjnych często wiąże się z ich bardzo wysoką ceną. To, ile kosztuje podnośnik, w głównej mierze uzależnione jest od jego parametrów oraz poziomu funkcjonalności. Niemniej jednak można wyjść z założenia, że koszt podnośnika będzie się wahać od 3000 do 6000 zł. Warto natomiast zwrócić uwagę, że dużą część kosztów związanych z zakupem podnośnika rehabilitacyjnego zwrócić może PFRON.

Należy jednak złożyć odpowiedni wniosek. Trzeba też mieć świadomość, że wniosek może zostać odrzucony. Nawet w sytuacji, w której zostanie on zaakceptowany, wciąż otwartą kwestią pozostaje, jakiej wysoki będzie poziom dofinansowania. Nie jest to jednak jedyny sposób, aby niedużym kosztem umieścić w domu podnośniki rehabilitacyjne cena kilku tysięcy zł może być jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W takim wypadku skorzystać można z oferty wypożyczalni sprzętu medycznego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Likwidacja Barier, zajmującą się niwelowaniem barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE