Zmiany w JPK V7 od 1 października

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w JPK V7 od 1 października - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle 2020 rok przyniósł wiele zmian w rozliczeniach finansowych. Jedną z nich są zmiany podatkowe, które mają za zadanie uprościć obowiązek wysyłki deklaracji VAT każdemu przedsiębiorcy. Jednak w efekcie zmiany w sposobie składania deklaracji VAT, czyli pliku JPK V7 budzą wiele wątpliwości zarówno wśród przedsiębiorców, jak i księgowych. Co zatem zmieni się od 1 października i kogo te zmiany dotyczą?

Czym jest plik JPK V7?

Nowy plik JPK V7 to uproszczony dokument deklaracji VAT oraz pliku JPK. Nowa struktura zastępuje dotychczasowe z uwzględnieniem informacji w nich zawartych, a dodatkowo została wzbogacona o inne informacje dotyczące oznaczania poszczególnych transakcji mających miejsce w przedsiębiorstwie. Oznacza to, że plik zabierać będzie dane o wartościach transakcji zarówno kupna, jak i sprzedaży. Zmiany będą obowiązywać od 1 października. Od tego czasu w celu rozliczenia z Urzędem Skarbowym, przedsiębiorstwo musi wypełnić jednolity plik kontrolny dla Rejestrów VAT - JPK VAT. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw będących czynnymi podatnikami VAT.

Jak wygląda struktura JPK V7?

Nowy plik JPK V7 składa się z dwóch części, które zawierają odmienne informacje. Nowa struktura zawiera informacje odnośnie wartości zakupów lub sprzedaży oraz wielkości podatku VAT związanej z daną transakcją. Dlatego też plik dzieli się na część:

  • ewidencyjną,
  • deklaracyjną.

Część ewidencyjna przypomina dotychczasowy plik JPK VAT. Natomiast w części deklaracyjnej zostaną uwzględnione wartości i kwoty należnego do odprowadzenia podatku VAT. Ponadto nowy plik JPK V7 będzie można składać w dwóch wariantach. W okresie comiesięcznym oraz kwartalnym. Okres rozliczenia związany będzie z zadeklarowaną formą rozliczeń podatku VAT. Jeśli rozliczenie będzie wykonywane co miesiąc, wtedy należy wypełnić plik JPK V7M, a w przypadku rozliczenia kwartalnego JPK V7K. Plik należy złożyć do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu minionym.

Jakie elementy posiada JPK V7?

Zmiany w pliku JPK V7 dotyczą również jego poszczególnych elementów. Informacje w nim zawarte zostały odpowiednio uszeregowane oraz rozdzielone na część ewidencyjną, oraz deklaracyjną. Każdy plik JPK V7 musi zawierać:

  • nagłówek z informacją o okresie, za który składany jest plik, celu złożenia oraz dane urzędu skarbowego,
  • dane, które pozwolą naliczyć wysokość podatku należnego Urzędowi lub zwrot nadpłaty oraz jego formę,
  • dane podatnika, który składa plik,
  • dane umożliwiające rozliczenie podatku należnego,
  • wartość podatku należnego oraz okres, którego dotyczy,
  • informacje pozwalające na rozliczenie podatku naliczonego,
  • wartość podatku naliczonego oraz okres, którego dotyczy.

Ponadto w nowym pliku należy uważnie oznaczać określone grupy towarów i usług. Jest to 13 grup, które wskazują na rodzaj towaru lub usługi, jaką należy ująć w pliku, jeśli towary zostały dostarczone, a usługi zakończone. Grupy towarów oznaczane są przy pomocy symbolu GTU i kolejnej cyfry przypisanej danym towarom lub usługom. Należy również pamiętać, że błędy w oznaczeniach transakcji i grup towarów będą karane grzywną. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nowo obowiązującymi zasadami i skrupulatnie wypełniać nowy plik JPK V7.

Warto również mieć na uwadze, że mimo zmian w sposobie rozliczania pliku JPK VAT, w dalszym ciągu czynni podatnicy VAT są zobowiązani do składania dotychczasowo obowiązujących deklaracji. A więc należy pamiętać, aby w odpowiednim czasie złożyć deklarację:

  • VAT-12
  • VAT-8 i VAT-9M
  • VAT-10
  • VAT-14

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE